Miniškola
Prečo treba brúsiť zadnú hranu rezných zubov? Tlačiť E-mail

DSC_3355Tento článok je spracovaný na žiadosť čitateľov, majiteľov motorových píl, ktorí používajú výtvarnícke lišty a reťaze. Taktiež pomôže tým, ktorí nad ich kúpou uvažujú. Je však mimoriadne vhodný aj pre predajcov. Keďže som pôvodnou profesiou strojár, na niektoré veci sa pozerám inak ako bežný spotrebiteľ. Majster Marián Cáfal nám vštepoval do pamäti, že ak používame nástroje, musia byť správne zvolené a naostrené tak, ako to vyžaduje druh a spôsob práce, aby bola práca efektívnou aj bezpečnou. Platilo to vtedy, platí to aj po dvadsiatich piatich rokoch a som presvedčený, že to bude platiť vždy. V návodoch na použitie vidím veľmi často rozpory, nedostatky a skôr ich možno považovať za súpis zákazov a zrieknutia sa zodpovednosti, ako vysvetľujúci návod na obsluhu (postupy prác, konkrétne možnosti použitia...)

Čítať celý článok...
 
Zhotovenie reliéfu z fotografie Tlačiť E-mail
IMG_7938_-_kpia Rezbári sa veľmi často stretnú s požiadavkou zhotovenia reléfu podľa obrázku. Možno je v tomto smere o niečo ukrátené autoské ego, ale z niečoho sa žiť musí, zákazníci za zhmotnenie svojej predstavy radi zaplatia a takáto výroba patrí medzi bežnú ponuku komerčného rezbára. Mimochodom, aj v autorskej tvorbe veľmi často vychádzame z kresieb a fotografických podkladov.
Čítať celý článok...
 
Soutěžní rychlořezba - Chain Saw Carving Championship Tlačiť E-mail
rych_21 Několikrát jsem se osobně zúčastnil  soutěže v rychlořezbě pořádané v Mostech u Jablunkova v loňském roce jsem se podílel na organizaci akce  s názvem    LYONESS cup 2011 Česko - Slovenský pohár v rychlořezbě. Prostřednictvím tohoto článku bych se rád podělil o své soutěžní i organizační  zkušenosti.

 

Čítať celý článok...
 
Akt - efektne, rýchlo, jednoducho Tlačiť E-mail

thumb_AktAnatomické stvárnenie ženskej postavy je vari najžiadanejšou túžbou začínajúcich rezbárov. Na strane jednej je však túžba ako taká, na strane druhej - vlastné schopnosti.

Svalstvo sa pri pohybe mení. Končatiny nie sú teda "rúry" s rovnakým priemerom, ale živá hmota, obopínajúca kostru. Svaly vykresľujú v závislosti od pózy kontúry postavy a členenie povrchu tela. Kostra dáva telu oporu a jej možnosti sú vymedzené dĺžkou jednotlivých častí a možnosťami ohybu v kĺboch. Toto všetko je vo vzájomnej súhre. Zhotovenie anatomickej sochy je pomerne zložité - obzvlášť ak je robená bez modelu. Avšak práve takto sa neskúsený adept pokúša sochu vytvoriť.

Čítať celý článok...
 
« ZačiatokDozadu1234DopreduKoniec »

Stránka 1 z 4