Materiály
Využívanie dreva Tlačiť E-mail
Využívanie dreva sprevádza ľudstvo od kolísky až po hrob. Stavby - chatrč alebo palác by sa bez neho nezaobišli. Dokonca aj tie kamenné potrebovali ku svojmu vzniku drevené lešenie. Iróniou je, že mnohé z nich vďaka drevenej dobývacej technike aj zanikli. Poživeň ohňa, náradie, zbrane, zariadenie príbytku, sane, voz, koč, loď, prvé autá i lietadlá - tu všade figuruje drevo ako jeden zo základných materiálov. Špecifické vlastnosti drevín nám umožňujú široké možnosti použitia. Na kúrenie sú vhodné dreviny s vysokou výhrevnosťou (smrek, borovica, breza, dub). Letecký modelár siahne po mimoriadne ľahkej balze. Na košíky je vhodné vŕbové prútie. Luky, kopije a poryská sa vyrábali z pružného tisu, jasanu a drienky. Poveternostným vplyvom veľmi dobre odoláva teak, agát, dub, smrek, borovica. Naopak veľmi chúlostivé dreviny sú vŕba, hrab, breza. Pre svoju farbu a textúru je veľmi cenený eben, palisander, mahagón, oliva, orech. Čisté takmer bez krezby sú javor, lipa, bršlen, hruška. Rezbársky sa dobre obrába lipa, dub, orech, bršlen, hruška, čerešňa, topoľ. Výrazné póry má dub, jaseň, padouk, agát. Dobre sa štiepe smrek, jedľa, dub, jelša, vŕba. Jednoducho každé použitie vyžaduje inú drevinu.
Čítať celý článok...
 
Technológia spracovania Tlačiť E-mail
Využitie častí stromu
Sample Image
A– PEŇ (spodná časť)
-je najkvalitnejšou časťou. Má najširšie použitie takmer vo všetkých odvetviach kde sa používa drevo. (stavebníctvo, výroba nábytku, umelecké remeslá, výroba dýh)

B– KOREŇ
-spravidla sa za hodnotný materiál nepovažuje. V umeleckých remeslách a pri výrobe exkluzívnych dýh je naopak veľmi cenenou surovinou

C– PEŇ (horná časť)
-menej kvalitná časť kmeňa má použitie zhodné ako v bode A, treba však zohľadniť uzly po konároch

D– HRUBÉ KONÁRE
-sú často prehnuté, drevo je redšie ale pri vhodnom výbere je upotrebiteľné

E– DROBNÉ KONÁRE
-koncový obrast je použiteľný ako palivo, po rozdrvení ako mulč či do dokompostuČítať celý článok...
 
Vzorkovník Tlačiť E-mail

Vzorky dreva majú slovenské názvy, v zátvorke je uvedený český a latinský názov dreviny.

 

 Agát (akát, Robinia pseudoacacia)

 

 

 

 

 

 

 

 Balsa (balsa, Ochroma lagopus)

 

 

 

 

 

 

 

 Bangkirai (bankirai, Shorea obtusa)

 

 

 

 

 

 

  

Čítať celý článok...
 
« ZačiatokDozadu1234DopreduKoniec »

Stránka 3 z 4