Nástroje
Dláta Tlačiť E-mail

Dláto je tradičným nástrojom rezbára. Má mnoho podôb. Podľa charakteru práce sa volí veľkosť a tvar dláta. Pre hrubé opracovanie sa hodí dláto široké, ploché alebo s nízkym profilom. Pre záhyby a zárezy volíme dláta s hlbokým profilom tvaru U a V. Na vyberanie materiálu v hĺbkach a na neprístupných miestach sa používajú lyžicové dláta. Musím však upozorniť začínajúcich rezbárov, aby sa pri výbere dlát zamerali na rovné dláta, pretože práca so špeciálnymi je oveľa náročnejšia. Výber by mal byť podľa toho aké dláto na prácu potrebujeme a nie aké ešte nemáme. Doporučujem už od začiatku činnosti kvalitné profesionálne dláta, pretože rôzne hobby prevedenia naviac veľmi zle brúsené a z nekvalitnej ocele veľa chuti do práce nedodajú. S niektorými dlátami, ktoré obchodníci predávajú ako rezbárske si neviem produktívnu prácu predstaviť. Ak sa stretne takéto dláto so začínajúcim rezbárom je veľká pravdepodobnosť, že adept rezbárstva stratí záujem o toto remeslo hneď na začiatku. Takže radšej jedno dobré dláto ako tri zlé.

 

Profily (vpichy): 

Sample Image

1. Rovné dláto
2. U profil - mierne vypuklé dláto
3. U profil - mierne vypuklé dláto
4. U profil - hlboké dláto
5. V profil 60˚
6. V profil 60˚ so zaoblením
7. V profil 90˚ 


Rezbárske dláto:

Sample Image


Čítať celý článok...
 
Motorová píla Tlačiť E-mail

Sample ImagePodstatne efektívnejšia (aj drahšia), je motorová píla, alebo elektrická reťazová píla. U známych značiek si okrem kvality a dobrého servisu zakúpite aj kúsok reklamy, napríklad z futbalového mantinelu, ktorá sa premietne do ceny. Je na zákazníkovi, či podľahne akčným cenám  neznámych výrobcov, kde je zasa  riziko  zmeny výhodnej kúpy na zlú investíciu. V oboch prípadoch však pri používaní kontrolujeme stav píly, predĺžime tým životnosť stroja. Všímame si najmä reznú časť, priepustnosť mazania a vzduchového filtra.

 Ak budeme opracovávať materiál v uzavretých priestoroch  je vhodnejšia kúpa elektrickej reťazovej píly. Tu je ponuka ešte širšia ako u motorových píl. Elektrická píla je menej náročná na údržbu, sú však časté závady mazania. Ďalšou častou závadou je vylomenie zubov hnacieho kolesa pri vysokom prítlaku. Z tohto dôvodu môze prísť i k spáleniu motora, preto sú lepšie píly s ochranou proti preťaženiu. Na brúsenie reťaze je vhodná mikrobrúska  tiež nazývaná multibrúska, alebo modelárska brúska pretože je ľahko prenosná a je použiteľná  aj na ďaľšie práce s drevom.

Pílová reťaz 

Sample Image

Tvary líšt 

Sample Image
Lišta pre výkonné píly, pre porez stromov

Sample Image
Univerzálna lišta pre najširšie použitie

Sample Image
Lišta sa asymetrickou hlavicou

Sample Image
Špeciálna výtvarnícka lišta

 
Pohony strojov a zariadení Tlačiť E-mail

 Dostať veci do pohybu tak, aby uľahčili ľuďom prácu, je myšlienka stará ako ľudstvo samo. Už hodenie kameňa či oštepu pomohlo lovcovi skrátiť si cestu za sústom... Od tohoto prvopočiatku ľudskej vynaliezavosti až po súčastnosť sa udialo veľa a človek sa stal najvýraznejším predátorom akého zem kedy nosila. K tomuto postu mu pomáhajú dômyselné zariadenia, ktoré premieňajú mechanickú energiu na pohybovú. Nazývajú sa motory.

 

Čítať celý článok...
 
Hoblíky Tlačiť E-mail
 Sú nástroje, ktoré slúžili našim otcom, dedom, pradedom a možno ďalším ľuďom ku ktorým nám pamäť už nesiaha. Niekedy nás tieto nástroje fascinujú krásnym tvarom, premyslenými detailami, vyrazenými značkami na kovových častiach. Niekedy oceníme ich úžitkové vlastnosti aj pri práci a žasneme nad schopnosťami výrobcov, ktorí už niesu medzi nami... Tak či tak, nostalgia ovládne takmer každého, komu je remeslo apoň trochu blízke.
Čítať celý článok...
 
« ZačiatokDozadu12345678DopreduKoniec »

Stránka 7 z 8