Modelovanie a modelovacie hmoty Tlačiť E-mail

Modelovanie je jednou zo základných (a možno najdôležitejších) schopností výtvarníka v oblasti priestorovej tvorby. Zatiaľ čo profesionál (napriek skúsenostiam) zhotovuje model takmer vždy, pre amatéra je to zbytočná námaha.

Cvičenie priestorového vnímania má pre výtvarníka mimoriadny význam a pre začiatočníkov to platí viac ako dvojnásobne. Modelovou štúdiou tvaru sa predchádza chybám, ktoré sa môžu vyskytnúť v priebehu práce. Práca podľa modelu je rýchlejšia, presnejšia, a ešte na modeli môžeme urobiť úpravy ktoré by na finálnom výrobku neboli možné. Pre zákazníka je tiež lepšie vidieť model, pretože s naším výtvarným zámerom sa nemusí stotožniť a nie každý má takú predstavivosť, aby mal jasno na základe kresby, alebo výkladu. Treba dodať že práca s modelom predíde sklamaniam na jednej i druhej strane a vyhnúť sa nedorozumeniam je základom seriózneho jednania...

 

 Na modelovanie sa používajú rôzne modelovacie hmoty. Každá z nich má svoje výhody i nevýhody.

Sample Image Na obrázku je plastelína ( v popredí), špeciálna modelovacia hmota KERA Plast (vľavo hore) a hlina (vpravo hore).

                                                                                          

                                                                                                                     
Plastelína -
výtvarníci používajú špeciálnu plastelínu ktorá sa od detskej odlišuje. Okrem toho že sa nevyrába v širšej farebnej palete, býva táto plastelína aj tvrdšia. Existujú rôzne recepty domácej úpravy plastelíny. Uvediem jeden, ktorý využíva práve úpravu detskej plastelíny ktorá je ľahko dostupná. Zaobstaráme si detskú plastelínu. Zakúpime včelí vosk (čistený a lisovaný do plátov). Do plastelíny primiešavame kúsky plátov. Pracujeme s malými množstvami ktoré po dokonalom prehnetení spájame a hnetieme ďalej. Pracujeme v teplom prostredí a môžeme si prácu uľahčiť ak ponecháme suroviny s dostatočným predstihom zmäknúť v blízkosti zdroja tepla. Spracovaná hmota po ponechaní v pokoji a následnom stuhnutí  lepšie drží tvar, vymodelovaná vec sa tak ľahko nepoškodí pri neopatrnej manipulácii. Plastelína nezasychá, nepraská a dajú sa precízne vymodelovať detaily. Nevýhodou je, že model nemôže byť v blízkosti tepla, pretože pri vertikálnych tvaroch môže prísť k zmene tvaru. Na plastelínu sa ľahko prichytia piliny, stružliny, prach a plastelína sa môže takto znehodnotiť pre ďaľšie použitie.

Čítať celý článok...