Aktuality
Kunovičtí apoštolové v kalendáři Tlačiť E-mail
Město Kunovice vydává velký nástěnný kalendář na rok 2008, který svým pojetím vybočuje z řady standardních kalendářů vydávaných každoročně nejrůznějšími institucemi.
V loňském roce byl v průběhu hodových oslav slavnostně otevřen nově upravený park v těsném sousedství kunovického kostela sv. Petra a Pavla. Součástí a dominantou parku se stalo sousoší Ježíš Kristus a apoštolové – soubor třinácti dřevěných soch slovenského výtvarníka a řezbáře Andreje Irši, jimž přijel požehnat Metropolita moravský, arcibiskup Jan Graubner.Čítať celý článok...
 
Charakteristika rezbárstva Tlačiť E-mail
 Skúšali ste hľadať na internete odpoveď na jednoduchú otázku ČO JE TO REZBÁRSTVO? Tí ktorí hľadali pravdepodobne našli to čo ja. I keď nájdeme popisy, historické štúdie a rozbory rezbárskych diel, nenájdeme základnú charakteristiku rezbárstva. Niektoré texty síce vysvetlenie dávajú, ale veľmi povrchne. Na stránkach venovaných výtvarníctvu a vysokému umeniu rezbárstvo nenájdeme, pretože splynulo s používanejším výrazom „sochárstvo“.
 
 
 
 
Čítať celý článok...
 
Dub v Dubinnom Tlačiť E-mail
Sample Image

Dubinné je obec, ktorá bola podľa ústneho podania založená na okraji prastarého dubového lesa medzi riečkami Topľa a Cerninka. Slovania si vybrali statný dub na okraji lesa, uctili si ho podľa starých zvyklostí a vykonali obety Bohu v ňom. Dub bol ústredným bodom v dedine, prví obyvatelia si ho vybrali ako strom posvätný, rokovací, zasadací, prísažný a súdny. Konali sa pri ňom slávnosti a pod jeho mohutnými konármi sa riešili problémy dediny a okolia radou starších-kmeťov rodov.


Čítať celý článok...
 
Africké umenie Tlačiť E-mail
 V Afrike sa v priebehu tisícročí menia klimatické podmienky, čo sa prejavuje rozširovaním Sahary a ústupom kultúr do prijateľnejších existenčných podmienok. Prišlo tak k prirodzenému rozdeleniu kontinentu na severnú časť ( ovplyvnenú Európou a Áziou ) a južnú časť, vyvíjajúcu sa pomerne izolovane. Asi tak by sa dali  charakterizovať podmienky pre rozvoj umenia a remesiel na území tak rozsiahlom ako je Afrika. 

Čítať celý článok...
 
« ZačiatokDozadu1112131415161718DopreduKoniec »

Stránka 14 z 18