Dláta Tlačiť E-mail

Dláto je tradičným nástrojom rezbára. Má mnoho podôb. Podľa charakteru práce sa volí veľkosť a tvar dláta. Pre hrubé opracovanie sa hodí dláto široké, ploché alebo s nízkym profilom. Pre záhyby a zárezy volíme dláta s hlbokým profilom tvaru U a V. Na vyberanie materiálu v hĺbkach a na neprístupných miestach sa používajú lyžicové dláta. Musím však upozorniť začínajúcich rezbárov, aby sa pri výbere dlát zamerali na rovné dláta, pretože práca so špeciálnymi je oveľa náročnejšia. Výber by mal byť podľa toho aké dláto na prácu potrebujeme a nie aké ešte nemáme. Doporučujem už od začiatku činnosti kvalitné profesionálne dláta, pretože rôzne hobby prevedenia naviac veľmi zle brúsené a z nekvalitnej ocele veľa chuti do práce nedodajú. S niektorými dlátami, ktoré obchodníci predávajú ako rezbárske si neviem produktívnu prácu predstaviť. Ak sa stretne takéto dláto so začínajúcim rezbárom je veľká pravdepodobnosť, že adept rezbárstva stratí záujem o toto remeslo hneď na začiatku. Takže radšej jedno dobré dláto ako tri zlé.

Profily (vpichy): 

Sample Image

1. Rovné dláto
2. U profil - mierne vypuklé dláto
3. U profil - mierne vypuklé dláto
4. U profil - hlboké dláto
5. V profil 60˚
6. V profil 60˚ so zaoblením
7. V profil 90˚ 

Rezbárske dláto:

Sample Image


Čítať celý článok...
 
Dláta S.J. Addis Tlačiť E-mail

Legendárne anglické dláta s označením S.J.ADDIS, (Ward & Payne), patria medzi najlepšie rezbárske nástroje, sú zberateľskou lahôdkou, a predsa sa o nich málo vie...
Voľný preklad je zo stránky   http://www.shef.ac.uk/hawley/project/research/addis

Addisov príbeh
 

Hawleyho múzeum (Hawley Collection) sa v priebehu rokov stretlo s mnohými otázkami týkajúcich sa S.J. a J.B. Addisových, výrobcov rezbárskych nástrojov. Taktiež rýchle vyhľadávanie prostredníctvom vyhľadávača Google odzrkadľuje úroveň záujmu (ako aj klamlivé informácie) o nich. Ich nástroje zaberajú osobitné miesto v mysliach zberateľov a nedostatok uverejnenej biografie vedie k sérii príbehov o životoch rôznych členov tejto rodiny. Hawleyho múzeum vlastní rozličné záznamy o Addisových. Informácie v nich obsiahnuté boli použité v tomto článku. Toto skúmanie niektorých dostupných zdrojov bolo uskutočnené za účelom identifikovania základných bodov príbehu Addisových. Zároveň sa preukázal potenciál Hawleyho múzea pre detailné skúmanie veľmi špecifických aspektov histórie Sheffieldskej výroby nástrojov.

Nepochybujeme, že existujú aj ďalšie zdroje informácií. Toto zhrnutie je pokusom nájsť preukázateľné časti dôkazov, ktoré by podporili jednotlivé príbehy. Odvtedy, čo bola stránka prvý krát zverejnená, sa objavili ďalšie informácie týkajúce sa práce S.J. Addisa. Moje poďakovanie patrí Johnovi Wilkinsovi.
Dr. Joan Unwin, Výskumná asociácia, Hawleyho múzeum
 
Obchodné značky J.B. Addisa zo Sheffieldu a S.J. Addisa z Londýna

Vrátiac sa k otázke obchodných značiek a hodnote mena „Addis“, záznamy spoločnosti Cutler (nožiar) sú dôležité pre pochopenie používania týchto značiek. Registrácia značky Ward a Payne, ktorú tvoria prekrížené kladivá nad nákovou, bola už objasnená.

JB Addis woodcarving tool
Rezbársky nástroj J.B. Addisa označený „J.B Addis a synovia Sheffield“

 

 

Čítať celý článok...